Loading...
Postępowanie sądowe

5 sytuacji, gdy warto zatrudnić prawnika

obrazek

Jeśli niebawem czeka cie sprawa w sądzie na pewno zastanawiasz się czy zatrudnić adwokata. Z jednej strony szkoda kasy, z drugiej ta pomoc może ci być potrzebna.

Wcale nie uważam, że w każdej sprawie trzeba zatrudniać prawnika. Wręcz przeciwnie – jeśli sytuacja jest nieskomplikowana, a my co nieco znamy się na prawie – mamy szansę sobie poradzić. Znam mnóstwo spraw wygranych przez osoby nie posiadające profesjonalnego pełnomocnika.

Jednak taką decyzję należy podjąć świadomie i uczciwie (względem siebie!) ocenić swoje szanse w sądzie. Zastanów się, które z poniższych zdań Cię dotyczy.

  1. Pierwszy raz występujesz przed sądem (Pierwsze zetknięcie z sądem)

  • Nie masz wiedzy ani doświadczenia prawniczego. Potrafisz pomylić „powoda” z „pozwanym” i zupełnie nie rozumiesz tych wszystkich prawniczych terminów. Niech zgadnę: to wszystko cię nie interesuje, chcesz tylko odzyskać swoje pieniądze? Czytaj dalej, ale zaznacz pierwszy plusik pod pytaniem: „czy ja potrzebuję prawnika?” 😉

  • Nie masz na nic czasu

Sprawa sądowa może ciągnąć się latami – tu pewnie nikogo nie zaskoczę. Pomiędzy terminami rozpraw może zajść konieczność dokonania pewnych czynności procesowych. Jeśli jesteś laikiem, będziesz musiał poświęcić sporo czasu na zdobycie podstawowej wiedzy i poznanie problemu. Sąd może Cię wzywać do …

  • Przegrana narazi cię na duże straty

Częstym powodem, dla którego ludzie rezygnują z pomocy adwokata jest obawa przed poniesieniem dużych kosztów jego wynagrodzenia. Jednak jeśli niepomyślny wynik postępowania będzie cię dużo kosztować (chodzi zarówno o pieniądze jak i np. dobre imię) to nie warto oszczędzać na pomocy profesjonalisty. Pamiętaj, że jeśli wygrasz proces to niemalże w każdym przypadku przeciwnik zwróci ci koszty wynagrodzenia pełnomocnika. Oczywiście działa to także w drugą stronę -jeśli przegramy, a druga strona korzystała z pomocy adwokata lub radcy prawnego- będziemy musieli zwrócić jej koszty, które poniosła.

jest chęć zaoszczędzenia, gdyż honorarium adwokata może być dość wysokie, a do tego dochodzą jeszcze koszty sprawy sądowej.

  • Twoja sprawa jest szczególnie skomplikowana

Dobry prawnik doradzi Ci najkorzystniejszą taktykę procesową, wskaże możliwości i wyjaśni ewentualne ryzyko. Niektóre sprawy są na tyle trudne, że wymagają doskonałej wiedzy prawniczej i szczegółowej znajomości przepisów. Osoba, która nie zajmuje się prawem na co dzień – pomimo największych chęci – może sobie nie poradzić. Zdarzają się także przypadki nagłych, niespodziewanych ruchów przeciwnika, na które w porę zareaguje jedynie doświadczony prawnik.

  • Myśl o sprawie sądowej cię przeraża

Jeżeli na samą myśl o zbliżającym się procesie masz zawroty głowy a na hasło “sąd” widzisz mroczki przed oczami, zastanów się dwa razy zanim podejmiesz się samodzielnego prowadzenia swojej sprawy. Specjalista da ci koniecznie wspacie- posłuży wiedzą, doświadczeniem, a w najgorszym momencie podniesie Cię na duchu. Swiadomość, że nie zostajesz z tym wszystkim sam może okazać się bezcenna. No może nie przejmie całego twojego stresu, ale jeśli zmniejszy go choćby o połowe to zdecydowanie warto.

Jednak samodzielne występowanie przed sądem nie oznacza, żę z góry jesteśmy skazani na porażkę. Wszystko zależy od charakteru konkretnej sprawy. Jak wiadomo, każda sprawa powinna być rozpatrzona w sposób maksymalnie obiektywny, w oparciu o zgodny z rzeczywistością stan faktyczny. Trzeba jednak pamiętać, żę proces cywilny bazuje na materiale dowodowym zebranym, a następnie  przedstawionym przez strony. Zgodnie z zasadą kontradyktoryjności to na stronach postępowania ciąży obowiązek udowodnienia swoich racji. Ich zadaniem jest kształtowanie przebiegu procesu w oparciu o swoje interesy. Sąd musi zachować bezzstronność nie może więc wyręczać jednej ze stron w sformułowaniu stanowiska

 Wskazane przez strony dowody zostają poddane swobodnej ocenie sądu, który odgrywa jedynie rolę arbitra i wydaje wyrok.

Co z tego wynika?

 To my, jako strona postępowania nadajemy kształt całemu postępowaniu. Można powiedzieć, że wskazujemy sędziemu drogę i naprowadzamy na okoliczności świadczące o naszej racji. Sami musimy ocenić, czy chcemy to robić samodzielnie, czy potrzebujemy pomocy prawnka.

infografika po cyzm poznac dobrego prawnika

  1. słucha cie uważnie
  2. czujesz, żę jest pomiędzy wami porozumienie

  1. reprezentuje cię osobiście.”ość często w środowisku adwokackim używa się przekazywania niektórych, łatwiejszych w mniemaniu samych prawników, spraw aplikantom lub stażystom. Jeśli szczególnie zależy nam na osobistej reprezentacji w sądzie przez wybranego adwokata, upewnijmy się, czy nie stosuje on tego typu praktyk. „

Jeśli po pierwszym spotkaniu z adwokatem masz obawy co do dalszej współpracy albo w ogóle nie jesteś w stanie sobie jej wyobrazić – szukaj dalej. Stawką jest twój czas, twoje pieniądze i twoja przyszłość. Znajdź pełnomocnika, kóremu zaufasz w 100 %.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *